ویرگول مگ » مجله اینترنتی » زناشویی » رازهای موفقیت » راهکارهایی موثر برای بهبود وضع شغلی و محیط کاری

رازهای موفقیت-راهکارهایی موثر برای بهبود وضع شغلی و محیط کاری

m-alikhani
0
84
  • 0

امروز راهکارهایی موثر برای التیام وضع شغلی و محیط کاری رابه همراه هم مرور و بررسی می کنیم. کوچک ترین عادات و رفتارها در محیط کاری باعث تاثیر آن روی وضع شغلی شـما می شود، صحبت هاي تان، افکارتان، شوخی هاي تان و… همگی عوامل مهمی هستند کـه حتی اگر خیلی هم حرفه اي و تحصیل کرده هم باشید ولی در انها منفی باشید، تاثیرات زیر صفر و بسیار بدی را خواهید دید.

مـن سالها دریک شرکت بین‌ المللی بزرگ کار میکردم، درحالی‌کـه بـه مرور زمان یاد گرفتم زندگی حرفه‌ ایی چیزی نبود کـه در آنجا برای خود می خواستم. خیلی چیزها یاد گرفتم کـه مـن را در مسیر التیام وضعیت شغلی بـه پیش انداخت، توصیه‌هایي گرفتم کـه بـه کارم آمد و آموختم کـه بدون توجه بـه این کـه چـه شغلی را انتخاب میکنم، چطور میتوانم در آن موفق باشم و بـه موفقیت‌ هایم بیفزایم. 

برای بهبود وضعیت شغلی یک مربی بیابید

اگر هیچ‌کدام از کارهای این لیست را هم انجام ندادید، این یکی را حتما انجام دهید. یک نفر را پیدا کنید و از آن ها بخواهید کـه مربی شـما باشند. اکثر مردم از این کـه بتوانند تجارب سال‌هاي کاری خودرا در اختیار دیگران بگذارند خوشحال می‌ شوند. انها هم چنین میتوانند برای شـما مانند یک تیم برای کشف بهترین راه‌ها برای رسیدن بـه اهداف‌تان عمل کنند. یک مربی اثرات زیادی در زندگی و التیام وضعیت شغلی شـما دارد.

کسب‌ و کار نیمه‌ وقت خود را آغاز کنید

مـن خیلی جدی معتقد هستم اگر می خواهید یک کار کامل و تمام‌عیار داشته باشید، وادار هستید خودتان آنرا خلق کنید. مـن در طول سالها کارهای زیادی داشتم و واقعاً از داشتن آن ها لذت بردم، اما هیچ‌کدام بـه اندازه‌ي وقتی کسب‌وکار خودم را راه انداختم عالی نبود. کار خود رابه صورت پاره‌وقت راه بیندازید و وقتی کـه فرصت داشتید آن رابه آرامی بسازید، اما حتما همین امروز آغازش کنید. 

علت تعلل در کارها را بشناسید

راهکارهایی موثر برای بهبود وضع شغلی و محیط کاری

همه ی‌ي مـا تعلل و تنبلی می کنیم، اما مهم این اسـت کـه دلایل آنرا بشناسیم و خودرا از انجام آن بازداریم. اگر این اتفاق بیفتد همه ی‌ي مـا کارایی خودرا افزایش خواهیم داد. بـه‌طورخاص مشکل بزرگ مـن تماشای زیاد تلویزیون و گذراندن وقت در شبکه‌هاي اجتماعی اسـت. 

ملزومات کارتان را مشخص کنید

یکی از باورهای اشتباه در کسب‌و کار این اسـت کـه آنهایی کـه بیشتر کار می کنند، بیشتر دریافت میکنند. کار سخت مهم اسـت اما کار هوشمندانه نیز بـه همان اندازه اهمیت دارد.

راهکارهایی موثر برای بهبود وضع شغلی و محیط کاری

کار هوشمندانه بـه این معنی اسـت کـه ابزار کار خودرا بیابید و تمرکز بیشتری بر روی منابع داشته باشید. این یکی از بهترین توصیه‌هایي بوده اسـت کـه مـن در طول این سالها درباره‌ي کار حرفه‌يي دریافت کرده‌ام. زمانی را برای بررسی کار خود اختصاص دهید و بفهمید کـه کدام یک از بخش‌هاي کارتان ضروری‌تر اسـت. 

لیست بسازید

مـن همیشه فکر می کردم کـه لیست ساختن کار بی‌فایده‌اي اسـت اما مـن راهی پیدا کردم کـه آن رابه شیوه‌ي خودم بسازم. مـن همیشه دو لیست برای انجام کارها دارم.

راهکارهایی موثر برای بهبود وضع شغلی و محیط کاری

یکی لیست کارهای کلی و اصلی و دیگری لیست کارهای روزانه. هرروز سه کار مهم را از لیست کلی خارج می کنم ودر لیست روزانه قرار میدهم. شـما هم میتوانید این لیست رابه شیوه‌ي خود بچینید. 

یک زبان دیگر یاد بگیرید

بعنوان یکی از تنبل‌ترین و بدترین شاگردها در دوران مدرسه میتوانم سوگند یاد کنم کـه هر آدمی می تواند یک زبان دوم یاد بگیرد. فکر می کنم تن تمام معلم‌هاي زبان مدرسه‌ام از این کـه اکنون زبان ژاپنی می دانم، در گور می‌لرزد. درهرحال دانستن یک زبان دوم بشما کمک می کند کـه وضعیت شغلی با ارزشی بـه دست یاورید. 

به کلاس‌ های آموزشی بروید تا وضعیت شغلی خود را تغییر دهید

تعداد زیادی از مردم تصور میکنند همین کـه مدرک دانشگاه را گرفتند، تحصیل تمام شده اسـت. یادگیری هیچ‌وقت تمام نمی شود حتی اگر در کلاس‌هاي رسمی حاضر نشوید. شـما می توانید در کلاس‌هاي مختلف برای کسب مهارت‌هاي گوناگون شرکت کنید.

راهکارهایی موثر برای بهبود وضع شغلی و محیط کاری

چیزی‌کـه پیشرفت در موقعیت‌هاي شغلی را برای شـما راحت می کند. زمانی را برای مصاحبه با رئیس یا مربی خود اختصاص دهید تا شـما را در انتخاب کلاسی کـه بـه پیشرفت‌تان کمک میکند، یاری کنند. 

رزومۀ خود را به‌ روز نگه دارید

راهکارهایی موثر برای بهبود وضع شغلی و محیط کاری

ساعت‌هایي را برای بررسی رزومه و بـه‌روز نگه داشتن آن اختصاص دهید در غیر این صورت موقعیت‌هاي مختلفی را از دست خواهید داد. اگر همیشه کیف دستی بـه همراه دارید، نسخه‌اي ازآن را همراه خود داشته باشید. 

ارتباط جدید برقرار کنید

از وب برای ارتباط راحت‌تر با افراد جدید کـه هم‌علاقه و هم‌رشته‌ي شـما هستند، کمک بگیرید. با استفاده از شبکه‌هایي مانند لینکداین می توانید گستره‌ي ارتباطات خودرا توسعه ببخشید. اگر این پروفایل را دارید سعی کنید با افراد متخصص بیشتری در تماس باشید. 

ایمیل بزنید

مـن در طول این سالها متوجه شده‌ام کـه یکی از بهترین راه‌هاي انجام هر کاری، حفظ ارتباط با کسانی اسـت کـه قبلاً انها را ملاقات کرده‌ام.

راهکارهایی موثر برای بهبود وضع شغلی و محیط کاری

این یک راه راحت برای التیام زندگی حرفه‌يي اسـت. سعی کنید ارتباطات خودرا زنده نگه دارید و اگر ارتباطاتی را از دست داده‌اید سعی کنید دوباره آنرا زنده کنید. 

تماس‌ های کوتاه تلفنی داشته باشید

ارتباط ایمیلی خودرا با همه ی حفظ کنید، اما باید با برخی تماس تلفنی نیز داشته باشید. این تلفن‌ها بـه آن ها یادآوری میکند کـه شـما همیشه بـه یادشان هستید و ایمیل‌ها و تماس‌هاي شـما را جدی خواهند گرفت. 

یک قرار ناهار بگذارید

یکی از مؤثرترین کارها در طول دوران کاری مـن ساعت ناهار بوده اسـت. اول بدلیل این کـه واقعا غذاخوردن بـه‌تنهایی را دوست ندارم و مهم‌تر بدلیل آنکه مزایای زیادی برای مـن داشته اسـت. ساعت ناهار بشما این فرصت را می دهد کـه با افراد درباره‌ي عقاید خود با یک مربی، همکار و هم‌سن‌وسال دریک محیط غیر رسمی صحبت کنید و یا بـه ملاقات کسی بروید کـه برای اولین بار می خواهید با او صحبت کنید. 

به رخدادهای حرفه‌ ای بروید

راهکارهایی موثر برای بهبود وضع شغلی و محیط کاری

زمانی را برای تحقیق درباره‌ي جلسات، سخنرانی‌ها، مذاکرات و یا حوادث در حال وقوع در حرفه‌ي خود بگذارید. این رخدادها نه‌تنها برای جمع‌آوری اطلاعات خوب ایده‌آل هستند بلکه فرصت خوبی برای گرفتن ارتباط‌هاي جدید و دیدار همکارهای قدیمی بـه شمار می آیند. 

در انجمن‌ ها عضویت و مشارکت داشته باشید

اگر حرفه‌ي شـما یک انجمن دارید تنها در آن عضو نشوید، بلکه در آن مشارکت فعال داشته باشید. این بشما کمک میکند در جریان آخرین تغییرات، مشکلات و شرایط حرفه‌ي خود قرار بگیرید و با طیف گسترده‌اي از فعالان حوزه‌ي خود آشنا شوید. 

تقدیر کنید

از همکاران خود بابت کاری کـه در طول روز انجام میدهند تشکر کنید، روی یک کاغذ بنویسید و یا برای‌شان ایمیل بزنید. کسیکه مورد تقدیر قرار می گیرد مطمئن اسـت کـه زحماتش دیده شده اسـت ودر ادامه نیز با انگیزه‌ي بیشتری کار میکند. 

نوشته‌ های خود را دوباره بخوانید

مـن همیشه این اشتباه را تکرار میکردم کـه قبل از بازخوانی نوشته‌ام آن رابه دیگران نشان می‌دادم. اما بعد از چند اشتباه خجالت‌آور یاد گرفتم متن خودرا ادیت کنم.راهکارهایی موثر برای بهبود وضع شغلی و محیط کاری

این نوشته‌ها افزون بر ایرادهای فنی ممکن اسـت پر از نادرست‌هاي املایی ترسناک باشد. اگر این اشتباهات مدام تکرار شوند، شـما بسیار آماتور بنظر خواهید رسید. 

مهارت‌ های نوشتن خود را افزایش دهید

همانگونه کـه فایل‌هاي خودرا دوباره مرور میکنید، با خود فکر میکنید کـه کاش بهتر می نوشتید! مهارت نوشتن تنها کنار هم قرار دادن عددها، گزارش‌ها و ردیف‌کردن فایل‌هاي قدیمی نیست. در زمان‌هاي آزاد خود راهنماهای تکنیک‌هاي اصلی نوشتن را مرور کنید. 

کارت‌ های ویزیت خود را بهبود بدهید

راهکارهایی موثر برای بهبود وضع شغلی و محیط کاری

کارت‌هاي ویزیت خودرا بسته بـه کاری کـه همین حالا انجام می دهید بـه‌روز نگه دارید. کارت‌هاي شـما باید فضای کسب‌وکار شـما را نشان دهد و این کـه در شغل خود فردی حرفه‌يي و خلاق هستید. وقت هرچند کوتاهی رابه اینکار اختصاص دهید، این یک فرصت بزرگ بشما خواهد داد. 

بر روی نخستین برخورد خود تمرین کنید

یکی از بزرگ ترین دلایل مـن برای خارج‌شدن از شرکت‌هاي بین‌ المللی، وسواس و تأکید بر نوع پوشش بود، اما مطمئناً این موضوع بسیار مهمی اسـت. لباس مناسب، رعایت بهداشت و رفتار در اولین برخورد بسیار مهم اسـت. یاد بگیرید تا هنگام صحبت‌کردن با افراد با آن ها تماس چشمی داشته باشید.

راهکارهایی موثر برای بهبود وضع شغلی و محیط کاری

لبخند بزنید، بدانید چطور خودرا معرفی کنید و همیشه سر موقع مناسب بـه قرار برسید. از همه ی مهمتر این کـه از دوستان و همکاران خود بپرسید کـه چـه مواردی بار اول کـه شـما را دیده‌اند بیشتر توجه آن‌ها را جلب نموده و بطور کل چـه حسی نسبت بشما داشته‌اند. 

مهارت‌ های سخنرانی خود را افزایش دهید

یکی از ترسناک‌ترین کارها برای مـن، در جمع صحبت کردن اسـت. وقتی برای اولین بار درس‌دادن را آغاز کردم، اضطراب مـن از نفس‌نفس‌زدن‌هایم مشخص بود هرچند کـه بعد از گذشت سالها کار، دراین زمینه پیشرفت بسیاری کرده‌ام. توانمندی دریک ارائه‌ي باکیفیت، یکی از مهم ترین راه‌ها برای التیام چشم ‌انداز شغلی اسـت. 

بخوانید

بـه عادت مطالعه‌کردن اهمیت بدهید و یک ساعت در روز را برای موضوعات مختلف اختصاص دهید. مهم اسـت کـه شـما درباره‌ي حوزه‌ي کاری خود و آخرین اتفاقات پیرامون آن اطلاعات داشته باشید.

راهکارهایی موثر برای بهبود وضع شغلی و محیط کاری

اما مطالعه‌ي خود رابه این موضوع محدود نکنید. خواندن باید جرقه‌هاي جدید در ذهن شـما ایجاد کند ضمن این کـه بـه گسترش اطلاعات حرفه‌يي شـما نیز کمک می کند. 

فضای کاری خود را پاکیزه نگه دارید

اگر محل کار شـما نیز مانند مـن اسـت هر هفته نیاز بـه نظافت خواهد داشت وگرنه از بازرسی خارج می شود! مـن برای اینکار روزهای چهارشنبه را درنظر گرفته‌ام و جالب اسـت چون هر هفته اینکار را انجام میدهم وقت بسیار زیادی از مـن می گیرد. اگر میز و اتاق شـما از این حرف‌ها گذشته اسـت منتظر یک اتفاق خارق‌العاده نباشید، هرروز ده دقیقه رابه آن اختصاص دهید. 

اهداف کاری تنظیم کنید

این یکی ازآن چیزهایی اسـت کـه کاملاً روشن بنظر میرسد و موارد کلی آن در ذهن همه ی هست. اما وقت آن رسیده اسـت کـه این اهداف رابه صورت روشن و با برنامه‌ي زمانی تعیین کنید. اگر آن ها رابه‌دقت برای خود تبیین کنید متوجه خواهید شد کـه تعداد زیادی از انها بسیار نزدیک تر از وچیزی هستند کـه فکر می کنید. 

یک وبلاگ یا وب‌ سایت داشته باشید

داشتن یک فضای اینترنتی می تواند بهترین راه برای بـه اشتراک گذاشتن دانسته‌ها و عقاید در زمینه‌ي حرفه‌يي باشد. این هم چنین می تواند یک شروع خوب برای کسب‌وکار موقت شـما باشد کـه پیش ازآن درباره‌اش گفتیم. نوشتن خلاقانه دراین فضا راه طولانی حرفه‌يي شدن را برای شـما کوتاه‌تر میکند. 

عاشق کارتان باشید

یا عاشق کارتان باشید یا کاری را انتخاب کنید کـه عاشقش هستید، زندگی خیلی کوتاه‌تر از این حرف‌هاست کـه بخواهید شغلی داشته باشید کـه عاشقش نیستید.

راهکارهایی موثر برای بهبود وضع شغلی و محیط کاری

گاهی شرایط بـه‌گونه‌اي اسـت کـه شـما مجبورید کاری را انجام دهید کـه واقعاً دوست ندارید اما دلیلی وجود ندارد کـه در آن متوقف شوید. اگر آن چنان کـه باید از شغل خود لذت نمی برید بـه دنبال دلایل آن باشید و یا علاقه مندی‌ها و توانایی‌هاي خودرا کشف کنید. 

و در ادامه نحوه برخورد در محیط کاری و محبوبیت در محیط کاری

در هر محیط کار «از شرکت‌ها و ادارات گرفته تا رستوران‌ها و آشپزخانه‌ها» شرایط خاصی برای استخدام افراد جدید وجوددارد. اما ویژگی مشترک تمام محیط‌هاي کاری، نحوه‌ برخورد در محیط کار و رفتار کارکنان اسـت کـه اتفاقا یکی از پارامترهای مهم برای استخدام شمرده میشود.

راهکارهایی موثر برای بهبود وضع شغلی و محیط کاری

کارفرمایان برای استخدام کارکنان جدید، علاوه بر مهارت‌ها و توانایی‌هاي افراد، تعهدات کاری و شخصیت انها را نیز مدنظر قرار می دهند. بنابر این اگر در حال مذاکره برای شروع یک کار جدید هستید، سعی کنید با ایجاد یک احساس خوب در کارفرمایتان، وی را تحت تأثیر قرار داده و کم‌کم این احساس خوب را افزایش دهید تا در نهایت در محل کار از شـما بعنوان یکی از کارکنان خوش‌ نام یاد شود. 

اولین روز کار وقت‌ شناس باشید

اولین روز کار، مهم ترین بخش از شروع یک کار جدید اسـت. سعی کنید حتما بـه موقع در محل کار حضور داشته باشید. این موضوع از اهمیت زیادی برخوردار اسـت، زیرا با اینکار نشان خواهید داد کـه فرد وقت‌شناسی هستید. بهتر اسـت 10 تا 15 دقیقه زودتر از آغاز ساعت کاری‌تان، در آنجا حاضر شوید، زیرا دراین صورت زمان کافی برای آمادگی خواهید داشت.

راهکارهایی موثر برای بهبود وضع شغلی و محیط کاری

حتی میتوانید درصورت نیاز بـه سر و وضع خودتان برسید و خودرا مرتب کنید. اگر با مکانی کـه محل کارتان در آنجا واقع شده اسـت آشنایی چندانی ندارید یا وادار هستید کـه برای رفتن بـه آنجا از وسایل نقلیه‌ي عمومی استفاده کنید. بیشتر از ساعت کاری خود در محل کارتان نمانید. زیرا ممکن اسـت این تصور در کارفرمایتان ایجاد شود کـه شـما قادر بـه برنامه‌ریزی و مدیریت زمان خود نیستید.

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید

موزیک مدیا ویرگول