ویرگول مگ » مجله اینترنتی » زناشویی » بارداری و زایمان » تاثیری که آب و هوا بر قاعدگی میگذارد

بارداری و زایمان-تاثیری که آب و هوا بر قاعدگی میگذارد

m-alikhani
0
1,941
  • 0

حقایقی درمورد تاثیر آب و هوا بر قاعدگی

دخترها با افزایش سن و رسیدن به دوره بلوغ دچار تغییرات زیادی مثل رشد ناگهانی مو، آکنه، تغییرات فیزیکی بدن و قاعدگی می شوند. همان طور که می دانید تحمل روزها ی قاعدگی کمی دشوار است و حتی از فصلی به فصل دیگر متفاوت است زیرا تغییرات فصلی بر بسیاری از موارد مانند متابولیسم، خلق و خو و حتی دوره های قاعدگی یک خانم تأثیر می گذارد.

تاثیر آب و هوا بر پریود

علائم و نشانه های قبل از قاعدگی

سندرم قبل از قاعدگی (PMS) به علائم متعددی گفته می شود که چند روز قبل از پریود شروع می شود. این علائم شامل تغییرات رفتاری، نفخ، تحریک پذیری، اضطراب و افسردگی است. خانم ها در فصل زمستان بیشتر اوقات را در خانه سپری می کنند که باعث می شود فرد احساس تنهایی و گوشه گیری کند. همچنین دور بودن از آفتاب نیز ممکن است سودا را افزایش دهد.

کمبود کلسیم به دلیل محرومیت از نور آفتاب و ویتامین د می تواند عامل محرک PMS باشد. مطالعات اخیر نشان داده است زنانی که حدود 500 میلی گرم کلسیم مصرف کرده اند علائم قبل از قاعدگی را با شدت کمتری داشته اند. غذاهای غنی از کلسیم و ورزش منظم می توانند علائم قبل از قاعدگی را در زمستان بهبود بخشد.

افسردگی قبل از قاعدگی

چرخه یا دوره قاعدگی:

آب و هوای سرد به شدت روی دوره های قاعدگی تاثیر می گذارد. این تغییرات به بسیاری از عوامل از جمله فشار اتمسفر، دمای هوا و نور خورشید نسبت داده شده است. با این حال مطالعه اخیر نشان می دهد نور خورشید عامل اصلی و موثر در چرخه قاعدگی است و تخمدان ها در تابستان بیشتر از زمستان فعال هستند.

میزان تخمک گذاری در زمستانها از 97٪ به 71٪ کاهش می یابد. ترشح هورمون محرک فولیکولی نیز در مقایسه با تابستان کمتر و دوره قاعدگی طولانی تر است. چرخه های قاعدگی طولانی و کاهش تخمک گذاری می تواند برای فرد خسته کننده باشد.

درد قاعدگی:

در فصل زمستان رگهای خونی فشرده و مسیر جریان خون باریک می شود؛ به دلیل انقباض عروق، با قطع جریان خون در طی قاعدگی، منجر به افزایش درد دوران قاعدگی می شود. یک بطری آب گرم یا یک حوله گرم به شل شدن رگ ها کمک می کند و در نتیجه درد را کاهش می دهد.

درد قاعدگی

عدم تعادل هورمونی و تاثیر آن در طولانی تر شدن قاعدگی:

یکی دیگر از عوارض هوای سرد در زمستان عدم تعادل هورمونی است. کمبود تابش آفتاب بر سیستم غدد درون ریز تأثیر نمی گذارد و ممکن است عملکرد تیروئید کاهش یابد که منجر به کاهش متابولیسم می گردد، در نتیجه تا زمانی که بدن با تغییرات شدید هوا سازگار شود باعث طولانی تر شدن قاعدگی می شود.

عدم تعادل هورمونی ممکن است مشکلPMS را افزایش دهد.

هورمونها پس از سازگاری بدن با دمای جدید خود به خود متعادل می شوند. اگر چرخه های قاعدگی شما بعد از یک یا دو ماه به حالت عادی بازنگشت، باید در اسرع وقت به متخصص زنان و متخصص غدد مراجعه کنید.

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید

سریال های درحال پخش

کودک و والدین

زناشویی

موزیک مدیا ویرگول

گیم کده