صفحه نخست | بهترین رشته ورزشی رزمی کدام رشته است؟

بهترین رشته ورزشی رزمی کدام رشته است؟

اگر می‌خواهید یک هنر رزمی بیاموزید اما نمی‌دانید از کجا باید شروع کنید، بدانید که تنها نیستید؛ چون مقایسه ورزش‌های رزمی و انتخاب میان آن‌ها کار آسانی نیست. برای آنکه از هنر رزمی که کار می‌کنید لذت ببرید و بتوانید آن را تا انتها ادامه دهید، انتخاب اولیه بسیار اهمیت دارد. انجام یک ورزش رزمی می‌تواند برای تناسب اندام و سلامت کلی بدن شما بسیار مفید باشد.

نکات مهم شروع رشته های ورزش رزمی باید بدانید.

یادگیری هنر‌های رزمی با چند اشکال روبرو است:

توجه به این نکته بسیار ضروری است که اگر به دنبال بهترین ورزش رزمی برای دعوا و مبارزه خیابانی هستید، احتمالا به دلیل اشتباهی وارد این مسیر شده‌اید و بهتر است تجدید نظر کنید!

 

۱. بوکس بهترین و حرفه ای ترین هنرهای رزمی می باشد.

 

ورزش رزمی بوکس

 

بسیاری از رزمی‌کاران ممکن است با دیدن «بوکس» در این لیست تعجب کنند، اما حقیقت این است که بوکس خالص‌ترین شکل هنر رزمی در طول تاریخ است. یادگیری این ورزش در هنر‌های رزمی ترکیبی بسیار حائز اهمیت است و به آموزش حرکت سر و تکنیک‌های حرکتی پا بسیار کمک می‌کند. بوکس همچنین از بهترین ورزش‌های رزمی برای دفاع شخصی است، چون بیشتر مبارزات به صورت ایستاده شکل می‌گیرند. بوکس ورزشی است که در طول تاریخ مورد توجه بسیاری از توده‌ها بود و به آسانی و البته با تمرین می‌توان آن را آموخت.

 آیا رشته ورزشی بوکس برای من انتخاب مناسبی و در توان من هست؟

بوکس یکی از آن چیز‌هایی است که هر کسی باید آن را یاد بگیرد. این هنر رزمی نه تنها یک ورزش عالیست، بلکه همچنین یکی از بهترین ورزش‌های رزمی برای دفاع شخصی محسوب می‌شود. اگر امیدوارید که روزی به یک مبارز حرفه‌ای MMA تبدیل شوید، پس بوکس یک ورزش رزمی لازم برای یادگیری است. این ورزش همچنین زمان واکنش، حرکت پا و حرکت سر شما را نیز بهبود می‌بخشد.


۲. موای تای (کیک بوکسینگ) ورزش رزمی مناسب من هست که الان شروع کنم

 

ورزش رزمی موای تای

 

موای تای یا موی تای بهترین ورزش رزمی است که می‌توانید برای شروع و به عنوان یک فرد مبتدی به سراغ آن بروید. این ورزش یکی از سبک‌های کیک‌بوکسینگ است که از تایلند ریشه می‌گیرد. شاید باور نکنید، اما بسیاری از کودکان تایلندی در سن ۵ سالگی شروع به یادگیری این هنر رزمی می‌کنند. موی تای برای مردم تایلند، مانند بیس بال برای مردم امریکا است. موی تای «هنر هشت اندام» است که شامل مشت، آرنج، لگد و زانو می‌شود. این ورزش همچنین روی تکنیک «کلینچ» تمرکز دارد که برای یادگیری بسیاری از هنر‌های رزمی دیگر مانند جودو و کشتی مفید است.

آیا موی تای برای من انتخاب مناسبی است؟

این به شما بستگی دارد که چقدر به تکنیک‌های مبارزه ایستاده اهمیت می‌دهید. اگر آرزو دارید روزی در MMA رقابت کنید، موی تای می‌تواند شروع خوبی برای شما باشد. موی تای نظم و انضباطی را که برای یادگیری هر گونه هنر رزمی دیگر لازم است، به شما یاد می‌دهد، و شما را چند مرحله از حریفان‌تان در مبارزات جلوتر قرار می‌دهد. از لحاظ دفاع شخصی نیز این ورزش انتخاب خوبی به حساب می‌آید، اما عالی نیست. چون تکنیک‌های دفاعی زیادی در این هنر رزمی وجود ندارد؛ در این ورزش حمله، بهترین دفاع شماست.

۳. جوجیتسو برزیلی بهترین ورزش رزمی برای دفاع شخصی بانوان

 

ورزش رزمی جوجیتسو برزیلی

 

جوجیتسو برزیلی یکی از ورزش‌های زمینی است که شامل استفاده از تکنیک‌های «قفل مفصل» و «خفه کردن» می‌شود. جوجیتسو برزیلی (BJJ) این مفهوم را گسترش می‌دهد که یک فرد ریزاندام و ضعیف‌تر می‌تواند با استفاده از تکنیک و اهرم مناسب، از خود یا دیگری در برابر یک مهاجم بزرگتر، قوی‌تر و سنگین‌تر دفاع کند. بنابراین جوجیتسو برزیلی یکی از بهترین ورزش های رزمی برای دفاع شخصی و مخصوصا برای بانوان است. 

آیا جوجیتسو برزیلی برای من مناسب است؟

پاسخ به این سوال به این بستگی دارد که تکنیک‌های گلاویز شدن و ورزش‌های زمینی را چگونه ارزیابی می‌کنید. جوجیتسو برزیلی برای دفاع از خود از بهترین‌هاست. زیرا یک هنرجوی کمربند آبی، می‌تواند به خوبی از خود مبارزه کند. هچنین اگر می‌خواهید به عنوان یک رزمنده‌ی MMA حرفه‌ای راه خود را ادامه دهید، این ورزش یک سلاح ضروری برای شماست. تقریبا هر مبارزی که در MMA شرکت می‌کند، حداقل کمی از آموزش‌های جوجیتسو برزیلی را دریافت کرده است.

۴. کاراته برای کنترل خشم و عواطف

 

کاراته

 

کاراته یک هنر رزمی سنتی است که از پادشاهی «ریوکو» (اکنون بخشی از ژاپن است) ریشه می‌گیرد. کاراته بهترین ورزش رزمی، یکی از محبوب‌ترین رشته‌های ورزشی و همچنین یکی از برجسته‌ترین سبک‌های مبارزه است که در فیلم‌های دهه ۶۰ و ۷۰ دیده می‌شود و همچنین در بازی‌های المپیک نیز حضور دارد.

آیا کاراته برای من مناسب است؟

این بدان بستگی دارد که آیا شما به یک ورزش رزمی سنتی علاقه‌مند هستید یا بیشتر به دنبال چیزی هستید که شما را به سمت MMA سوق دهد. کاراته ورزش رزمی ای نیست که به خوبی بتوان آن را در MMA به کار گرفت، اگرچه مبارزانی مثل «استفن تامپسون» هستند که خلاف این حکم کلی عمل کرده‌اند. کاراته همچنین گزینه خوبی برای دفاع شخصی نیست، اما برای کنترل خشم و عواطف عمومی، به عنوان یک ورزش عام یا حتی حرفه‌ای فوق‌العاده است.

۵. تکواندو هنر رزمی المپیکی و تناسب اندام

 

تکواندو

 

تکواندو، ورزشی است که از کره می‌آید و براساس آمار، از سایر هنر‌های رزمی طرفداران بیشتری دارد و یک ورزش المپیکی است. حملات در تکواندو شامل مشت‌های سریع، ضربات پای استادانه و پرتاب حریف است. همچنین تکواندو برای بچه ها بسیار مناسب است و این امکان را به آن‌ها می‌دهد که روابط خوبی در اطراف خود ایجاد کنند و یک سبک زندگی سالم اتخاذ نمایند. همچنین تکواندو باعث لاغری و تناسب اندام می‌شود.

آیا تکواندو برای من مناسب است؟

پاسخ به این سوال واقعا به این بستگی دارد که شما برای یادگیری این ورزش رزمی به چه کسی مراجعه می‌کنید. برخی از مربیان بیشتر بیشتر زمان کلاس را با مبارزات تن به تن می‌گذراند و برخی دیگر خیر، برخی به صورت تخصصی برای کودکان هستند و برخی برای بزرگسالان. اما قسمت خوب ماجرا این است که برای یادگیری تکواندو، قطعا گزینه‌های زیادی در اطراف شما وجود خواهند داشت.

۶. جودو هنر رزمی بدون حرکت ضربتی

 

هنر رزمی جودو

 

جودو قدیمی‌ترین ورزش رزمی موجود در این لیست است که در سال ۱۸۰۰ در ژاپن شروع شد. جودو بر تکنیک‌های «پرتاب» و «خفه‌کردن» تمرکز دارد، و تقریبا فاقد هرگونه حرکت ضربتی است. سایر هنر‌های رزمی که درباره‌ی آن‌ها صحبت کردیم، مثل جوجیتسو، از همین رشته ورزشی رزمی نشات گرفته‌اند. جودو همچنین یک ورزش المپیکی است که محبوبیت زیادی در میان سنین مختلف دارد.

آیا جودو برای من مناسب است؟

اگرچه جوجیتسو برزیلی نسبت به جودو، محبوبیت بیشتری دارد، اما جودو بهترین ورزش رزمی و یکی از ضروری‌ترین‌ها برای یادگیری است. جودو هنوز هم در مسابقات بین‌المللی بسیار محبوب است. دانستن اینکه در موقعیت‌های مختلف چگونه حریف را به یک موقعیت مطلوب پرتاب کنید، یک مهارت مفید در MMA است. جودو برای موفقیت در MMA ضروری نیست، اما یادگیری آن می‌تواند برای آن مفید باشد. اگر به دنبال بهترین ورزش رزمی برای دفاع شخصی هستید، جودو انتخاب خوبی نیست. اما از انجا که جودو فاقد هرگونه ضربتی است و آسیب به صورت و چهره وارد نمی‌کند برای بانوان مفید است. 
 

۷. هنر‌های رزمی ترکیبی (MMA)

 

هنرهای رزمی ترکیبی

 

MMA مخفف «Mixed Martial Arts» به معنای هنر‌های رزمی ترکیبی است که اخیرا در حال رواج است. این ورزش ترکیبی از تمام هنر‌های رزمی است که در بالا درباره آن‌ها صحبت کردیم. این ورزش طیف گسترده‌ای از حرکات و تکنیک‌ها را در طول یک مبارزه، در اختیار مبارز قرار می‌دهد. MMA برای همه نوع شرایطی، نبرد‌های ایستاده، زمینی و مبارزاتی که شامل گلاویز شدن هستند مفید است.
 

آیا MMA برای من مناسب است؟

اگر رویای شما تبدیل شدن به یک مبارز حرفه‌ای MMA است؟ پس قطعا شرکت در کلاس‌های آن ضروری خواهد بود. MMA به صرف زمان و هزینه‌ی زیادی احتیاج دارد، و با آن روی یکی از سخت‌ترین ورزش‌ها سرمایه‌گذاری خواهید کرد. شما باید همچنین تجهیزات لازم برای شرکت در کلاس‌ها را خریداری کنید. در این ورزش احتمال خطر بالاست و باید پیش از شروع این را در نظر داشته باشید.
 

آخرین نکته یا سخن پایانی

یادگیری یک ورزش رزمی، یکی از بهترین و ضروری‌ترین کار‌هایی است که می‌توانید در هر سنی آن را شروع کنید. در حقیقت بهترین هنر رزمی، آنی است که شما بتوانید ۱۰۰ درصد از علاقه و انرژی خود را وقف آن کنید. یادگیری یک هنر رزمی می‌تواند به بهبود سلامت جسم و روان شما کمک کند و همچنین ممکن است در مواقع خطر نیز به کارتان بیاید. اگر به دنبال یک رشته‌ی ورزشی برای فرزند خود هستید، خواندن مطلب «معرفی بهترین ورزش برای کودکان در رده‌های سنی مختلف» به شما کمک خواهد کرد. به نظر شما بهترین هنر رزمی کدام است و چرا آن را انتخاب می‌کنید؟
13 آذر 1399, 00:55
بازگشت