ویرگول مگ » مجله اینترنتی » روانشناسی » روانشناسی زناشویی » عقده فرشته_فاحشه چیست؟علت و درمان

روانشناسی زناشویی-عقده فرشته_فاحشه چیست؟علت و درمان

m-alikhani
0
1,451
  • 0

به اعتقاد فروید در نظر افراد مبتلا به این سندرم میل جنسی و رابطه ی جنسی برای زنان امری نکوهیده و نفی شده است و زنانی که سعی به برقراری رابطه می کنند پاک و مناسب نیستند. به اعتقاد  آن ها زنان را میتوان در دو دسته جای داد:آنهایی که فرشته هستند و پاک مثل مادران، خواهران و زنان محترم یا فاحشه هستند یعنی زنانی که میل جنسی دارند و محترم نیستند مثل روسپی ها. 

 

عقده فرشته – فاحشه به چه معناست؟

عقده فرشته – فاحشه یا عقده مدونا یکی از اختلال های روانی و مخفیانه است که غالبا در مردان شکل می گیرد و میتواند زمینه ساز پیچیده‌گی و مشکلات جدّي در رابطه از جمله خیانت شود. این مردان، زنان را به دو گروه تقسیم می کنند؛ زنان را به مانند مادر پاک دامن و خالی از اشتباه یا یک روسپی می بینند. به همین لحاظ عشق را با باکرگی، لذت و هم‌خوابگی را با فاحشگی یادآوری می کنند.

 

عقده فرشته فاحشه,عقده فرشته فاحشه مدونا,نشانه های زنان و مردان مبتلا به سندرم مدونا

دلایل ابتلا اشخاص به سندرم مدونا یا عقده فرشته فاحشه

 دلایل ابتلا اشخاص به سندرم مدونا یا عقده فرشته - فاحه

دلیل یا دلایل کاملا معلوم و یگانه ای برای اشخاص مبتلا به سندرم مدونا نمیتوان بیان کرد ولی آنچه مسلم است این است که این بیماری شدیداً تحت‌تأثیر فرهنگ ها و باورهای جوامع و روش تربیت فرزندان پسر و دختر و دیدگاه آن ها به جایگاه مرد و زن در خانواده است. در جوامعی که تأکید به حفظ بکارت دختر تا زمان ازدواج است و تعریف آن ها از نقش زن و مادر خانه چیزی جز نگهداری و انجام امور خانه نیست عقده فرشته و فاحشه در بین مردان مشهود است.

 

در پسرانی که در نوجوانی به عقده ادیپ مبتلا هستند و در تعارض تعریف درست از ماهیت زن قرار دارند و از نظرشان تنها زنان فاحشه رفتارهای زنانه از خود نشان میدهند در بزرگ سالی پیدایش سندرم مدونا مشهود است.

 

پسرانی که در زمان نوزادی خود مورد عشق زیاد مادر واقع شده و به محض اینکه سن آن ها بالا می رود از اغوش مادر دور شده و مادران آرام آرام از آن ها فاصله می گیرند، به علت شکل گیری این خلأ عاطفی تلاش می کنند که انتقام این فاصله ی ایجاد شده با مادر را از زنان ديگر بگیرند و در ذهن آن ها هم زنان بر دو گونه ی فرشته یا فاحشه هستند. 

تاثیر عقده فرشته - فاحشه بر زنان و مردان

مهم ترین تأثير این اختلال بر عملکرد ارتباطی زوجین است. در واقع حیطه زندگی عاطفی و جنسی برای آنها کاملاً از هم تفکیک می شود. زنان این اشخاص امکان دارد از وجود ارتباط سرد بین خودشان رنج ببرند و از طرف ديگر امکان پیش امدن خیانت برای دو طرف بسیار بالا می رود. این روابط سرد میتواند سوق دهنده زنان بسوی افسردگی، اضطراب، کمبود اعتماد به نفس و .. هم بشود. سرکوب میل جنسی در رابطه با همسر که برای این مردان در جایگاه فرشته یا مادر هستند میتواند منجر به رفتارهایی مانند خود ارضایی یا پورنوگرافی هم بشود.

 

درمان عقده فرشته فاحشه

 آیا زنان هم این عقده را دارند؟

همان طور که برای مردان، گروهی از زنان در جایگاه فرشته قرار می گیرند برای زنانی که دچار این دوپارگی ذهنی هستند مردان میتوانند به دو گروه تقسیم شوند. آنها یک" ابر مرد" یا مرد مقدس در ذهنشان می سازند و تمایل به ازدواج با این مردان دارند. 

همسران این زنان برای شان بسیار محترم و والا هستند و نمی توانند تمام فانتزی های جنسی خود را با همسر در بین بگذارند به همین علت میتواند جذب رابطه با مردانی جوان تر از خود شوند تا خود را در جایگاه قدرت قرار دهند. این عقده را بعضی تحت عنوان" عقده زلیخا" یا" عقده سودابه" هم نام گذاری نموده اند. 

درمان عقده فرشته- فاحشه( مدونا)

قاعدتا عقده مدونا از دسته مسائلی است که باید حتماً زیر نظر درمانگر متخصص درمان شود. رویکردهای روانکاوی و روان پویشی در این اختلال بسیار تاثیرگذارند. در رویکردهای شناختی سعی می شود تا عقاید و افکار شخص مبتلا را نسبت به رابطه و میل جنسی تغيير دهند. 

این اشخاص پس از کسب کردن بینش نسبت به مسأله خویش یاد می گیرند که بدون ترس از قضاوت درخواست های جنسی خویش را به همسرانشان اعلام کنند و بستری می سازند تا مراجع یاد بگیرد بدون خجالت، کشش جنسی خود را با همسرش ارضا کند. ناگفته نماند که این فرآیند نیازمند داشتن صبر و دادن زمانی برای تغيير است.

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید

سریال های درحال پخش

کودک و والدین

زناشویی

موزیک مدیا ویرگول

گیم کده