ویرگول مگ » مجله اینترنتی » علمی » آیا می دانید » دلایل سفید بودن رنگ هواپیما چیست؟

آیا می دانید-دلایل سفید بودن رنگ هواپیما چیست؟

m-alikhani
0
2,237
  • +1

 

آیا می دانید چرا اکثر هواپیماها به رنگ سفید هستند؟ هر چند با این رنگ باند فرودگاه خسته کننده و بی روح به نظر می رسد اما دلایل منطقی برای آن وجود دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم. 

علت سفید بودن رنگ هواپیما چیست؟

مزیت گرمایی :

رنگ سفید بازتابنده ای فوق العاده از نور خورشید است و تقریباً تمام نوری که به آن می افتد را منعکس می کند ، برخلاف سایر رنگ ها که مقداری از نور را جذب می کنند. 

اگر هواپیمای خود را به رنگ دیگری غیر از سفید رنگ کنید ، باعث جذب نور خورشید و گرم شدن بدنه هواپیما می شود ، چیزی که می خواهید از آن اجتناب کنید. از طرف دیگر، سفید آن نور خورشید را منعکس می کند و از تجمع تدریجی گرما در هواپیما جلوگیری می کند.  

این امر باعث می شود که دمای سطح هواپیما خنک شود. به خنک تر نگه داشتن کابین کمک خواهد کرد. هنگامی که هواپیما با سرعت بیش از 500 مایل در ساعت پرواز می کند، اصطکاک مولکول های هوا باعث گرم شدن قاب هواپیما می شود. رنگ سفید، به خنک نگه داشتن قاب هوا کمک می کند !!! 

این نکته خوبی است، نه تنها هنگام پرواز هواپیما، بلکه همچنین هنگامی که روی باند پارک شده است، کمتر گرم می شود.

 

بهترین رنگ برای هواپیما, آشنایی با دلایل علمی برای سفید بودن هواپیما

علت انتخاب رنگ سفید برای هواپیماها

 

تشخیص آسان و زود ترک ها و نقص های بدنه هواپیما :

به طور طبیعی، اگر رنگ آن تیره باشد، ترک های بسیار جزئی یا نقص روی سطح فلزی بدنه به راحتی قابل تشخیص نیست. بنابراین، اگر بدنه هواپیما به رنگ سفید، رنگ شود، تشخیص ترک یا نقص فلزی سطح بدنه به راحتی قابل تشخیص است. 

قیمت نسبتاً ارزان تر بودن رنگ سفید است :

مطمئناً رنگ آمیزی هواپیما مانند نقاشی خانه یا ماشین نیست. اگر از رنگ های بسیار رنگارنگ برای زرق و برق بیشتر هواپیما استفاده می کنید، هزینه بیشتری برای شما خواهد داشت. شما همیشه سعی خواهید کرد هزینه خود را به حداقل برسانید. بنابراین، به همین دلیل است که هواپیماها با رنگ سفید، رنگ آمیزی می شوند.

 

محو نشدن رنگ سفید در هنگام پرواز :

هنگام پرواز در ارتفاعات، کاملاً در معرض شرایط مختلف جوی، هواپیماهای رنگی کمرنگ می شوند و برای اینکه زیبایی خود را حفظ کنند باید زود به زود رنگ آمیزی شوند. که این خود هزینه های زیادی در بر دارد. از طرف دیگر، یک هواپیمای سفید رنگ، حتی پس از گذراندن زمان قابل توجهی در هوا، تفاوت چندانی نمی کند.

 

علت سفید بودن رنگ هواپیما, چرا رنگ هواپیما سفید است

چرا اغلب هواپیماها سفید هستند؟

 

رنگ سفید، زمان فروش متقاضی کمتری دارد :

رنگ آمیزی هواپیما به رنگ دیگری غیر از سفید می تواند بر ارزش فروش آن تأثیر منفی بگذارد. مالکان هنگام خرید هواپیمای سفید نیازی به رنگ آمیزی مجدد هواپیما ندارند. فقط تغییر نام و نشان شرکت در هنگام فروش کافی است. علاوه بر این، این گزینه نیز اقتصادی است. 

صرفه جویی و کاهش وزن و هزینه هواپیما :

برای رنگ آمیزی رنگی هواپیما به چند رنگ نیاز است. اگر می خواهید هواپیمای خود را چند رنگ بسازید، وزن رنگ های مختلف بیشتر و بیشتر به وزن هواپیما می افزاید. بنابراین، رنگ آمیزی ساده آن با سفید مزایای دیگری به شما می دهد و همچنین باعث کاهش وزن هواپیما می شود. 

تشخیص هواپیما در شب :

رنگ سفید خاصیت انعکاس تمام نوری را که بر روی آن می تابد را دارد. بنابراین، اگر هواپیما سفید رنگ باشد، ردیابی هواپیما بسیار آسان خواهد بود.

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید

سریال های درحال پخش

کودک و والدین

زناشویی

موزیک مدیا ویرگول

گیم کده